چیلر جذبی

تعمیر کردن و رفع خرابی های چیلر جذبی یکی از مسائل مهمی است که در صورت بروز مشکل در نحوه عملکرد چیلر باید به آن پرداخته شود.  این کار باید توسط تعمیرکار حرفه ای چیلر جذبی انجام گیرد؛ زیرا در غیر این صورت و سپردن تعمیر این سیستم ها به افراد مبتدی و بی تجربه، ممکن است خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیری شامل حال تعمیرکار شود. مجموعه ما با بهره گیری از تعمیرکاران ماهر در زمینه سرویس و تعمیر چیلر جذبی آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد.

سرویس چیلر جذبی به چه منظوری انجام می شود؟

سرویس چیلر جذبی از مواردی است که به منظور ارتقا و بهبود عملکرد دستگاه به صورت دوره های مشخص هفتگی، ماهانه انجام می شود. اگر رسیدگی به این سیستم های سرمایشی به موقع و به طرز صحیحی انجام شود، می تواند به میزان قابل توجهی از به وجود آمدن خرابی و مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

در واقع تمامی اقداماتی که طی سرویس چیلر جذبی صورت می گیرد؛ برای افزایش طول عمر مفید دستگاه، بهبود عملکرد آن و کاهش هزینه های تعمیر چیلر جذبی است.

در سرویس چیلرهای جذبی چه مواردی باید توسط تعمیرکار مورد بررسی قرار گیرند؟

 • بررسی یاتاقان ها و در صورت لزوم گریسکاری شوند.
 • بررسی و بازدید مرتب از تسمه پروانه chiller و در صورت نیاز تعویض گردد.
 • چک کردن صافی خروجی آب و نازل و در صورت مسدود بودن تمیز شوند.
 • در سرویس چیلر روغن کمپرسور کنترل شود، چرا که نباید از حالت استاندارد و نرمال خود پایین تر باشد.
 • بررسی و کنترل سربندی های کابل (در تمام قسمت های دستگاه)
 • برای اطمینان از نشتی گاز، مدارات گاز باید بررسی شود.
 • در صورت قطع و وصل شدن کمپرسور باید گاز دستگاه بررسی شود و برای جبران کمبود گاز، تعمیرکار باید به شارژ گاز chiller بپردازد.
 

چه زمانی باید اقدام به تعمیر چیلر جذبی کرد؟

چیلرهای جذبی دستگاه هایی هستند که نقش مهمی را در تامین سرمایش و خنک سازی واحدهای ساختمان بر عهده دارند. نحوه کارکرد این سیستم ها طوری است که اگر کوچک ترین مشکلی در یکی از قطعات آنها به وجود بیاید، عملکرد کلی دستگاه به خطر می افتد و چیلر جذبی نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. در شرایطی که نقصی در قطعات و اجزای به کار رفته در چیلر جذبی پیش بیاید باید در کوتاه ترین زمان ممکن مشکل پیش آمده رفع شود؛ در غیر این صورت کل دستگاه از کار می افتد و ممکن است قطعه معیوب به سایر قطعات آسیب وارد کند و در کار آنها اخلال ایجاد شود.

اهمیت تعمیر چیلر جذبی توسط تعمیرکاران با تجربه

چیلرهای جذبی یکی از سیستم های تهویه مطبوعی می باشند که دارای بخش های مختلف و متنوعی هستند و عملکرد صحیح دستگاه به کارکرد مناسب تمامی این بخش ها وابسته است. به همین دلیل است که نه تنها برای نصب و راه اندازی آنها بلکه در زمان نیاز به تعمیرات چیلر جذبی نیز باید از افراد ماهر و مجرب استفاده کنیم.

به عبارت دیگر می توان گفت که به دلیل همین پیچیدگی، عیب یابی و رفع عیوب این دستگاه ها توسط تعمیرکاران عمومی سیستم های سرمایشی یا افراد عادی تقریباً غیر ممکن است و رفع این خرابی ها تنها باید توسط افراد متخصص انجام شود و نمی توان به هیچ عنوان این خدمت را با مواردی همچون تعمیر کولر گازی مقایسه کرد.

در واقع باید بدانید که یکی دیگر از دلایل توصیه به این امر که حتما تعمیر چیلر جذبی خود را به افراد متخصص بسپارید این موضوع است که چیلرها دستگاه های گران قیمت و پرهزینه ای می باشند که اگر فردی که می خواهد آن ها را تعمیر کند مهارت و تخصص کافی در زمینه رسیدگی به این سیستم ها را نداشته باشد نه تنها نمی تواند چیلر را تعمیر کند بلکه ممکن است براثر نداشتن تجربه کافی سبب بروز نواقص و خرابی های بیشتری در سیستم شود.

عیب یابی مشکلات رایج در چیلرهای جذبی

اولین قدم در تعمیر چیلر جذبی، یافتن دلیل خرابی و مشکل ایجاد شده است که باید انجام شود. برای تسریع  پروسه لازم است تعمیرکار چیلر جذبی در مرحله نخست به عیب یابی سیستم بپردازد. در این قسمت به ارائه برخی از رایج ترین مشکلات در این دستگاه ها و علت بروز آنها پرداخته ایم.

روشن نشدن چیلر جذبی

 • عدم وجود خط ولتاژ مناسب
 • از بین رفتن و قطع شدن اتصالات (بررسی اتصالات)
 • تنظیم بودن چیلر روی حالت off (تنظیم مجدد چیلر)

عدم تولید هوای خنک کافی؛ از دیگر مشکلات رایج در تعمیر چیلر جذبی

 • دمای بالای محیط
 • یخ زدن اواپراتور
 • مایع خنک کننده نامناسب

کار نکردن صحیح پرچ دستگاه

 • قرارگیری شیرهای متصل به پرچ به طور نادرست (کنترل شیرها)
 • جمع شدن مواد در پرچ (مشخص کردن میزان مایع تقطیر/ تجزیه نمونه محلول جاذب برای تشخیص نشتی یا افزودن مواد بازدارنده/ تست نشتی، تعمیر و در صورت نیاز افزودن مواد بازدارنده)

کاهش شدید جاذب چیلر جذبی

 • کم شدن مواد افزودنی دستگاه
 • وجود نشتی در سیستم

دمای پایین آب سرد

 • اشکال در شیر کنترل سوخت (سیگنالل بین شیر کنترل و چیلر را بررسی کنید.)
 • عدم توانایی در نگهداری آب سرد (بررسی سیستم سرمایشی)
 • عدم کارکرد حسگر دمای آب خروجی ( تعویض حسگر)
 • پایین بودن دبی آب یا میزان آبدهی آب سرد (بررسی سیستم سرمایشی)

خرابی پمپ جاذب

 • ایراد از اینورتر دستگاه ( تعمیر یا تعویض آن)
 • عدم کارکرد کویل موتور پمپ (تعویض استاتور)
 • حرکت نکردن پمپ در اثر کریستالیزه شدن (کریستال زدایی)
 • حرکت نکردن پمپ در اثر گیر کردن اشیا خارجی ( تمیز کردن پمپ)

افزایش فشار در ژنراتور

 • ایراد در سیستم آب خنک کن
 • کافی نبودن دبی جاذب (بررسی پمپ جاذب/ تنظیم دمپرهای محلول/ کمبود افزودنی ها)
 • اشکال در مکش (بررسی نشتی / انجام فرایند سیستم تخلیه)

مطالب گفته شده در این بخش از منبع انگلیسی گرفته شده است که می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تعمیر چیلر جذبی به این صفحه مراجعه نمایید.

اهمیت شارژ گاز و اسید شویی در چیلرهای جذبی

یکی از مشکلاتی که این نوع از سیستم های تهویه با آن مواجه می شوند، کم یا زیاد بودن مقدار گاز است که باعث کند عمل کردن و کاهش بازدهی chiller می شود. زیرا هر سیستمی برای راه اندازی نیاز به این ماده مبرد (گاز) دارد، به همین خاطر تاثیر بسزایی در سرمایش مطلوب چیلر می گذارد. در سرویس و تعمیر چیلر جذبی مقدار گاز باید توسط سرویسکار مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز آن را کم و زیاد کند.

یکی دیگر از مواردی که باید در سرویس و نگهداری از سیستم های تهویه (HVAC) توسط تعمیرکار به صورت دوره ای بررسی و انجام شود، رسوب گیری و اسید شویی chiller می باشد. یکی از عوامل مهم در انتقال حرارت، آب گردشی در چیلر است. می بایستی برای جلوگیری از رسوب گیری و خوردگی دستگاه در هر دوره بررسی و تحت کنترل باشد.

کندانسور که یکی از اجزای مهم این دستگاه های خنک کننده به شمار می آید، رفته رفته رسوب گرفته و باعث کند شدن یا عدم کارکرد دستگاه می شود، برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی تعمیرکاران باید در فرایند نگهداری چیلر به صورت ماهانه به اسیدشویی چیلر و رسوب زدایی کندانسور بپردازند.

هزینه تعمیرات چیلر جذبی چگونه تعیین می شود؟

تعیین هزینه های حاصل از تعمیر چیلر جذبی به عوامل مختلفی بستگی دارد که هر یک از آنها می توانند به تنهایی تاثیر بسزایی را در قیمت نهایی تعمیر این سیستم های سرمایشی مرکزی داشته باشند. عواملی که روی هزینه تعمیر و رفع مشکلات این نوع از چیلرها تاثیر دارند عبارت اند از:

برند و مدل چیلر جذبی

برند و مدل یکی از موارد مهمی است که تاثیر مستقیمی در تعیین هزینه تعمیرات چیلر جذبی دارد. قطعا بین مشخصات و ویژگی های چیلرهای جذبی مدل ال جی با ساراول تفاوت هایی وجود دارد که همین تفاوت ها در فرآیند تعمیر تغییراتی ایجاد می کند که در نهایت باعث می شود نتوانیم هزینه ثابتی را برای انواع مختلف برندها بیان کنیم.

کیفیت قطعات تعویضی در فرآیند تعمیر چیلر جذبی

اگر تعمیرکار چیلر جذبی در حین عیب یابی دستگاه متوجه شود که یکی از قطعات معیوب و خراب شده و برای بازگرداندن عملکرد صحیح چیلر لازم است قطعه ای تعویض شود، کیفیت و قیمت خرید قطعه مورد نظر در بازار در هزینه نهایی تعمیر کردن چیلر جذبی بی اثر نخواهد بود.

طول مدت تعمیر چیلر جذبی و حجم کار

هر چقدر مدت زمان پروسه تعمیر چیلر جذبی طول بکشد و تایم بیشتری از تعمیرکار بگیرد، طبیعی است که قیمت انجام کار هم بالاتر می رود. این امر درباره میزان حجم کار هم صدق می کند و هر چقدر حجم کار بیشتر باشد قطعا دستمزد تعمیرکار هم بیشتر می شود.

آیا سرویس های دوره ای در پروسه تعمیر چیلر جذبی تاثیر دارند؟

در سرویس های دوره ای، تعمیرکار چیلر جذبی با بررسی و چک کردن تمامی بخش ها و قطعات دستگاه از درستی کارکرد آنها اطمینان حاصل می کند و با انجام این کار مانع از بروز هرگونه مشکل و خرابی های احتمالی می شود. انجام این سرویس ها به صورت دوره های منظم باعث می شود که سیستم دچار مشکل نشود و دیگر مشکلی پیش نیاید که نیازی به تعمیر چیلر جذبی داشته باشیم.

مجموعه ما در چه مناطقی خدمات تعمیر انواع چیلرهای جذبی را انجام می دهد؟

شرکت کولاک سرویس با بهره گیری از افراد متخصص و مجرب، چندین تیم از بهترین تعمیرکاران خود را به صورت نیروهای مستقر در مناطق مختلف تهران و نقاط اطراف قرار داده است. همچنین این شرکت به صورت 24 ساعته در تمام طول شبانه روز آماده ارائه خدمات مربوط به تعمیرات چیلر جذبی و سایر خدمات سرویس و نگهداری سیستم های سرمایشی و گرمایشی به شما عزیزان می باشد.

مجموعه ما چه امتیازهایی طی خدمات تعمیر چیلرجذبی ارائه می دهد؟

مجموعه ما برای جلب رضایت هر چه بیشتر شما عزیزان امتیازهای ویژه ای را در نظر گرفته است که این مزایا در زمان ارائه کلیه خدمات مربوط به رفع خرابی های چیلر جذبی هم شامل حال شما می شود. این امتیازها عبارت اند از:

 • امکان مشورت و مشاوره با افراد متخصص
 • ارائه کارت گارانتی و ضمانت خدمات انجام شده
 • اعزام تعمیرکار چیلر جذبی طی کوتاه ترین زمان ممکن و کم ترین هزینه
 • امکان اعزام تعمیرکار در تمام مناطق تهران و حومه
 • ارائه خدمات مربوط به تعمیر چیلر جذبی به صورت 24 ساعته و در کل ساعات شبانه روز