سردخانه

نگهداری و تعمیر سردخانه

سردخانه های صنعتی سیستم های پیچیده ای هستند که نگهداری و تعمیر آن ها از حساسیت های ویژه ای برخوردار است؛ به طوری که اگر نصب و احداث سردخانه با توجه به استاندارد ها و الزامات موجود انجام نشده باشد، این بخش با مشکلات زیادی روبرو می شود. برای جلوگیری از خسارت های جبران ناپذیر و حفظ بازده سردخانه لازم است، سردخانه ها به صورت دوره های روزانه، ماهانه، فصلی و سالانه سرویس شوند. نحوه قرار گیری کندانسور، محل قرار گیری یونیت کندانسور، چک فشار های رفت و برگشت کمپرسور، تنظیم رطوبت باید مرتب مورد بررسی قرار بگیرد. تعمیر سردخانه و بالطبع نگهداری سردخانه باید به صورت کاملا تخصصی و با استفاده از دانش کافی در این امر انجام گیرد، در غیر این صورت متحمل هزینه های بیشتری خواهد شد. با این آموزش تعمیر سردخانه همراه ما باشید.

بررسی مشکلات متداول در سردخانه ها

در بحث نگهداری و تعمیر سردخانه مشکلات متداولی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. در بعضی مواقع ممکن است لوله برگشت کمپرسور سردخانه یخ بزند که باید اکسپنشن ولو، گاز و ظرفیت اوپراتور نسبت به محیط را  بررسی کنید. یکی از مشکلات مطرح شده در نگهداری از سردخانه ها، یخ زدن کف سردخانه است که خسارات جانی بسیاری به دنبال دارد. به همین منظور کف سازی سردخانه باید کاملا مناسب باشد که می توان از کف پوش های استخر استفاده کرد. لازم به ذکر است که هر سردخانه ای ظرفیتی دارد و نباید بیش از مقدار تعریف شده محصولات درون آن قرار داد. برای اینکه سردخانه به صورت اتومات و مرتب کار کند حتما ترموستات و سیم کشی آن را چک کنید.

یکی از نکات مهم در سرویس سردخانه ها، شارژ گاز و تعویض روغن است که باید توسط یک متخصص انجام شود. یخ زدن اواپراتور یا رادیاتور یکی از مشکلات مهم در بحث نگهداری و تعمیر سردخانه ها می باشد، به این معنی است که اواپراتور سردخانه نتوانسته دیفراست یا برفک زدایی کند. در سردخانه های زیر صفر ممکن است محصولات یخ نزند. برای رفع مشکل به وجود آمده باید ترموستات را چک کنید و بررسی کنید که کمپرسور روشن است یا نه، علاوه براین باید ببینید که رادیاتور یخ نزده باشد.

یکی از مشکلات شایع در سردخانه مربوط به کمپرسور می باشد که ممکن است کمپرسور کار نکند یا استارت بخورد ولی خاموش شود و یا به صورت یکسره کار کند که هرکدام از این سه مورد دلایل زیادی دارد. زود خاموش شدن کمپرسور می تواند به دلیل بالا بودن افت ولتاژ، اختلالات الکتریکی و ایراد در خازن باشد. اختلالات ناشی از تنظیمات نادرست ترموستات، قطعی جریان برق و عملکرد نادرست کنترلرهای فشار بالا و پایین (High and Low Pressure Controller) باعث می شود کمپرسور نتواند کار کند. یخ زدگی کویل اواپراتور، ایراد کاری در ترموستات و بار سرمایی تحمیلی زیاد می تواند باعث یکسره کار کردن کمپرسور باشد.

از مشکلات رایج در خط مایع می توان به یخ زدگی و یا داغ بودن آن اشاره کرد. گرفتگی شیر خط مایع، وجود نشتی در شیر برقی و گرفتگی فیلتر درایر می تواند از دلایل یخ زدگی در خط مایع باشد. باز بودن بیش از حد شیر انبساط و کمبود مبرد می تواند باعث داغ شدن خط مایع شود. از دیگر مشکلات رایج در سردخانه ها می توان به بالا بودن فشار مکش، پایین بودن فشار و پایین ماندن دما در زمان دیفراست اشاره کرد. نشتی در شیر مکش کمپرسور، باز ماندن و بزرگ بودن شیر انبساط می تواند باعث بالا رفتن فشار در بخش مکش شود. کم بودن گاز مبرد، نشتی در مدار از دلایل پایین بودن فشار است. نصب و تنظیم اشتباه، باز ماندن شیر برقی و اختلال در عملکرد کنترلر دیفراست می تواند از دلایل عدم افت دما هنگام دیفراست باشد.

نکات مهم در نگهداری از سردخانه ها

به طور کلی در هر سردخانه ای یک سری از مشکلات قابل پیش بینی است که با نگهداری مناسب می توان از بروز آن ها جلوگیری کرد. برای این کار نظافت، کالیبراسیون، روانکاری و تعویض جزئی قطعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مسئولان نگهداری از سردخانه باید به صورت روزانه دمای محفظه سرد، گیج های کنترلی فشار و روغن کمپرسور را مورد بررسی قرار دهند. علاوه بر این بهتر است شستشو و نظافت سطوح اواپراتور و کندانسور، روانکاری و آچارکشی، بررسی دمنده ها، شیرها، کنترلر ها و تاسیسات الکتریکی به صورت ماهانه انجام شود. باید توجه داشت که شستشوی مبدل ها و کالیبراسیون کنترلر ها حتما به صورت سالیانه انجام شود.

همانطور که ملاحظه کردید برنامه آموزش تعمیر سردخانه از سردخانه به پارامتر های زیادی بستگی دارد ولی برای صرفه جویی در انرژی و کاهش خطا های به وجود آمده می توان اقدامات زیر را انجام داد :

  • تعداد دفعات باز و بسته شدن درب سردخانه باید حداقل باشد.
  • کف سردخانه را باید همواره تمیز نگه داشت و یخ زدگی در آن جلوگیری کرد.
  • اتاق کمپرسور ها، تجهیزات برودتی و محیط اطراف کندانسور های باید عاری از هرگونه آلودگی ها، پسماند ها و گرد و خاک باشد.
  • اگر واحد های کندانسینگ در بیرون قرار گرفته اند نباید زیر نور آفتاب باشند و باید در زیر سایه نگهداری شوند.
  • قبل از شارژ مجدد سیستم حتما نشتی ها باید چک شوند.
  • هرگز از ابزار آلات و تجهیزات آسیب دیده یا معیوب استفاده نکنید.

تاسیسات برقی در عملکرد کلی سیستم و ایمنی پرسنل نقش بسزایی دارد و به همین دلیل باید همواره پس از راه اندازی و بعد از هرگونه تغییرات و تعمیرات مورد بررسی قرار گیرد. به این منظور موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • سالم بودن فیوز منبع تعذیه
  • صحیح بودن ولتاژ اعمالی به سیستم
  • بررسی مقاومت سیم پیچ های کمپرسور
  • بررسی سیم کشی ها