فن کویل

سرویس و تعمیر فن کویل

انجام سرویس و تعمیر فن کویل با تعمیرکاران مجرب و حرفه ای در زمانی کوتاه توسط کولاک سرویس

دستگاه فن کویل شما دچار چه مشکلی شده است

  • آیا فن کویل شما بوی سوختگی می دهد؟
  • آیا دورهای تند و متوسط و کند فن کویل شما به درستی عمل نمی کند؟
  • آیا دستگاه فن کویل شما در زمستان باد خنک (یا در زمستان باد گرم) نمی زند؟
  • آیا میزان گرم یا سرد کردن فن کویل شما بسیار کم شده است؟
  • آیا دستگاه شما باد می زند اما شدت باد کم است؟
  • آیا از دستگاه فن کویل شما آب چکه می کند؟
  • آیا فن کویل شما عملکرد درستی ندارد؟
  • آیا فن کویل شما نیاز به سرویس دارد؟

در صورت هر نوع خرابی و نیاز به تعمیر و سرویس فن کویل، شما جای مناسبی را انتخاب کرده اید. تیم کولاک سرویس با کمک تعمیرکاران مجرب و متخصص می تواند مشکل فن کویل و سیستم شما را حل کند.

در صورتی که قصد تعمیر فن کویل خود را دارید، می توانید با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل نمایید و یا فرم درخواست مشاوره رایگان را پر نموده تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

فرم درخواست تعمیر فن کویل

در صورتی که قصد تعمیر فن کویل خود را دارید، می توانید با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل نمایید و یا فرم درخواست مشاوره رایگان را پر نموده تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

فن کویل ها یکی از مهمترین اجزای تهویه مطبوع می باشند. در فن کویل ها آب سرد چیلر و آب گرم دیگ به وسیله پمپ ها جاری شده و به وسیله فن کویل دمای هوای اتاق مطبوع می شود. سرویس و تعمیر فن کویل باید هر ساله و قبل از فصل راه اندازی انجام گیرد. در غیر این صورت باعث کاهش ظرفیت فن کویل و عدم بازدهی مناسب می گردد. اگر فن کویل به درستی سرویس نگردد،  باعث خرابی و ایجاد هزینه های بالاتر می گردد. مجموعه کولاک سرویس با سابقه طولانی در سرویس و تعمیر فن کویل، فن کویل شما را به بهترین شکل و ارزان ترین حالت به انجام می رساند. مجموعه کولاک سرویس تعمیر فن کویل با انواع برند های ساراول، سرما آفرین واتمسفر و انواع برنده ای خارجی و فن کویل های چینی موجود در بازار را سرویس و تعمیر میکند.

امروزه فن کویل ها مخاطبان زیادی دارد تعمیر و سرویس فن کویل از اهمیت بالایی برخوردار است. فن کویل از بخش اصلی کویل و فیلتر و فندک (Fan deck) تشکیل می شود که عیب های هر بخش را تک به تک مورد بحث قرار می دهیم.

سرویس فیلتر فن کوئل

وظیفه جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل فن کویل را دارد، پس اولین چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که فیلترها حتما باید در فواصل مشخصی باز و تمیز گردد. چنانچه فیلتر ها کثیف باشند باعث افت هوادهی فن کویل و کاهش بازده فن کویل و در نهایت گرفتگی بین فین های کویل می گردد.

گرد و غبار از فیلتر رد شده و توسط فن به پشت کویل هدایت می شوند و زمانی که این گرد و غبار به پشت کوئل دمیده شوند در پشت کویل انباشته می گردد و باعث جلوگیری از عبور هوا و همچنین تبادل برودت می گردد.

جهت سرویس و تعمیر فن کویل حتما باید فیلتر هر یک ماه یکبار باز گردد و آلودگی و گرد و غبار از روی آن پاک گردد. این فیلتر ها بسته به نوع فن کویل در انواع آلومینیومی، پلاستیکی و پارچه ای موجود می باشد.

فیلتر پلاستیکی فن کویل

سرویس و تعمیر کویل فن کوئل

بخش اصلی در انتقال حرارت در فن کویل ها ، کویل آن ها می باشد. کویل مجموعه ای از دسته لوله های مسی به همراه فین آلومینیومی می باشد. و سلامت در نگهداری از آن بسیار مهم است و حتما باید در سرویس و تعمیر فن کویل در نظر گرفته شود.

کویل حرارتی فن کویل

لوله های ورودی و خروجی آب فن کویل حتما باید سایز مناسبی انتخاب گرد و حتما بدون خم خوردگی و تا شدن به کویل نصب شده باشد. تا آب به راحتی در کویل گردش داشته باشد.

در بعضی از اوقات  پیش می آید که فن کویل باد میزند ولی سرما یا گرما ندارد. اولین علت آن می تواند همین خم یا تاشدگی لوله و یا گرفتگی داخل همین لوله ها باشد. چنانچه از ورود آب گرم و یا سرد به لوله ورودی کویل اطمینان حاصل کردیم ولی لوله خروجی این گرما یا سرما را نداشت حتما آب داخل کویل گردش ندارد و علتهای آن می تواند یکی از حالتهای زیر باشد.

۱- سیستم هوا دارد و باید هواگیری انجام شود: هواگیری بهتر است زمانی انجام شود که پمپ ها خاموش می باشد.

۲- کویل دچار گرفتگی شده است و باید کویل با فشار آب یا اسید شویی باز گردد. این نکته لازم است یادآوری گردد که اکثرا در بین مردم این جا افتاده است که وقتی فن کویل خنک نمی کند فکر می کنند باید کویل اسید شویی شود . که این کاملا اشتباه می باشد در اکثر مواقع گرفتگی آب از شیلنگ های ورودی و خروجی کویل می باشد یا موارد دیگر و نکته دیگر این است که کویل مسی، فن کویل چنان ضخامتی ندارد که بتوان آنها را دفعات متعدد اسید شویی کرد.

۳- لوله های ورودی یا خروجی دچار گرفتگی شده: در هنگام گرفتگی لوله ورودی و خروجی بهتر است شیلنگ ها تعویض و از سایز و نوع مناسب انتخاب شوند.

۴ – یکی اصلی ترین موارد گرفتگی فین های کویل حرارتی فن کویل می باشد. در این گونه موارد باید کویل بازگردد و با فشار آب شسته شود تا آلودگی و غبار از آن زدوده گردد.

شستن کویل فن کویل

مقایسه سرویس فن کویل قبل و از آن

چرا ما در سرویس و تعمیر فن کویل برترین هستیم

در مجموعه کولاک سرویس ما بهره گیری از بهترین و خبره ترین نیروهای کشور سرویس و تعمیر فن کویل شما را به بهتربن شکل انجام میدهد. مجموعه کولاک سرویس با استفاده از علوم جدید و به صورت کاملا علمی مشکلات فن کویل را شناسایی و جهت رفع آن اقدام می نماید و در کمترین زمان و با کمترین هزینه سرویس و تعمیر فن کویل انجام می دهد.

تعمیر و سرویس فن کویل توسط مجموعه کولاک سرویس

تعمیر و سرویس الکتروموتور فن کویل

وظیفه موتور این است که هوا را از سمت فیلتر مکش می کند و به سمت موتور هدایت (دهش ) می کند ، بنابراین چنانچه باد دهی مشکل داشته باشد باید احتمالات زیر را بررسی کرد

کویل خنک است ولی فن کویل باد نمی زند

ابتدا باید ببینیم موتور کار می کند یا نه، اگر موتور اصلا کار نمی کند ابتدا باید از وصل بودن برق به موتور اطمینان حاصل کنیم. بعد از اینکه از وصل بودن فاز و نول به موتور اطمینان حاصل کردیم موتور  را چک می کنیم . اگر سیم پیچ موتور سیاه شده بود سیم پیچ سوخته است و اگر شفت موتور به راحتی حرکت نمی کرد موتور ما گریپاچ کرده است و اگر موتور داغ کرده بود باید خازن موتور و وصل بودن سیم های خازن نیز چک شود.

فندک فن کویل

چنانچه برق به موتور نمی رسید (در صورتی که فن کویل زمینی باشد ) باید کلید فن کویل و ترموستات چک شود و چنانچه فن کویل سقفی یا دیواری باشد باید ترموستات را چک کرد ، احتمالا ترموستات برق را وصل نمی کند و چنانچه ترموستات مشکلی نداشت باید سراغ برق اصلی برویم.

یکی از موارد شایع در فن کویل سوختن الکتروموتور فن کویل می باشد. این سوختن میتواند دلایل زیادی از قبیل اشتباه کردن در سیم بندی، سوختن خازن و گیرپاچ کردن آن می باشد.

الکتروموتور فن کویل

حالت دیگری که امکان دارد پیش بیاید این است که موتور کار می کند ولی باد نمی زند، در اینصورت حتما فن در داخل شفت موتور به صورت هرز می گردد و باید فن تعویض گردد یا امکان دارد شل شده باشد.

فن کویل باد می زند ولی شدت باد بسیار کم است

چنانچه موتور فن کویل کار می کند ولی بازده ای سابق را نداشته باشد و پرتاب باد خیلی کم شده باشد باید مراحل زیر را امتحان کرد.

گرد و غبار پشت کویل را گرفته و هوا به راحتی نمی تواند عبور کند.

گرد وغبار جلوی فیلتر را گرفته و از عبور هوا جلوگیری می کند.

سیم پیچ موتور نیم سوز شده و با توان اسمی خود کار نمی کند.

موتور گریپاچ کرده و شفت موتور به سختی به حرکت در می آید.

فن موتور هرز شده و کامل کار پرتاب باد را انجام نمی دهد.

سرویس بلور فن کویل

یکی از مهمترین مراحل سرویس و تعمیر فن کویل، بازبینی و سرویس بلور آن می باشد. بلور وظیفه اصلی پرتاب  باد را برعهده دارد. بلور های فن کویل شامل بلورهای آلومینیومی و پلاستیکی پلنیوم می باشد. بلورهای پلنیوم دارای عمر بالاتر و صدای کمتر می باشند. از مهمترین خرابی های بلور فن کویل، نابالانسی و گرفتگی آن توسط گرد غبار میباشد. در صورت بلور از بالانس افتاده باشد باید بلور تعویض گردد و در صورتی گرفتگی آن با غبار باید آلودگی های آن رفع گردد.

سرویس بلور فن کویل

فن کویل دارای ساختمان ساده می باشد. اما اگر سرویس به موقع بر روی آن انجام نگردد و نکات صحیح نصب  بر آن لحاظ نگردد باعث بروز مشکلات فراوانی برای مصرف کننده می گردد. بنابراین باید با نهایت دقت و ظرافت نصب آن انجام گردد.

مورد دیگری که حتما باید به آن دقت کرد نحوه وصل نمودن سیم های موتور به برق است . در ابتدا باید حتما مدار جریان برق موتور را از روی پلاک موتور کاملا توجه کرد و سیم های نول و دور های موتور مورد توجه قرار گیرد، چنانچه سیم نول با یکی از سیم های دور موتور اشتباه وصل شده باشد امکان دارد موتور تایم کوتاهی را کار کند ولی حتما دچار سوختگی می شود در مواردی پیش آمده که نصاب فن کویل طبق عادت سیم آبی موتور را نول وصل کرده است بدون توجه به مدار موتور و باعث سوختگی الکترو موتور شده است.

نکته مهم دیگر این است که در هنگام تعویض موتور از موتور های هم قدرت و سایز خود فن کوئل استفاده گردد چون اگر از موتورهای خیلی قدرت بالاتر استفاده گردد باعث ایجاد صدای بیشتر می گردد و باعث ایجاد لرزش نیز می گردد. اکثرا از موتور های با قدرت بالاتر استفاده می کنند و فکر می کنند بهتر است در صورتی که فن و هوزینگ و کویل فن کویل براساس اون سی اف ام و توان اسمی خود طراحی گردیده است و برهم زدن طراحی اصلی آن باعث لرزش و صدای بیشتر و خرابی زودتر آن می شود.

همان طور که عنوان گردید  تعمیر و سرویس فن کویل باید توسط نیروهای ماهر و کارآزموده انجام گیرد و مجموعه کولاک سرویس تعمیر و سرویس فن کویل شما را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت انجام می دهد